Snídaně pro papouška pyruru

Mám to tu už roky, nechám to tu, ale pro papouška je fakt nejlepší vše čerstvé, nic nijak kuchařsky upravované, vařené, atp. Zrní, ovozel, zelné, bobuloviny + doplňky stravy.

Do jedné misky jsem si odměřil 160 g špaldy + 60 g hnědé rýže + 2 kávové lžičky amarantu a 2 kávové lžičky sezamu. K tomu ještě 30 g olejových semen ze směsi Deli Nature 59. Nechal jsem máčet nějakých 8 - 9 hodin. Poté jsem uvařil.

Do další misky jsem si dal máčet 20 g cizrny a 20 g červené čočky. Zase máčené zhruba těch 8 - 9 hodin. Luštěniny, aby se zbavily purinu je nejlepší dát do studené vody, přivést k varu, slít, zase dát do studené vody a přivést k varu. Takto pak ještě jednou a já pak povařím, než změkne čočka. Cizrna by se měla vařit déle, aby změkla.

Uvařil jsem si zhruba 120 - 150 g zeleniny, tentokrát brokolici, mrkev, petržel, celer, i řapýkatý celer. Může být jakákoli tzv. polévková zelenina. Se zeleninou nevadí, když se množství přežene. Zeleninu by to pak chtělo na malé kousky "nakrájet", já to beru struhadlem.

Dále jsem si uvařil celozrnné bezvaječné těstoviny. Váhu úplně neodhadnu, ale bylo to asi 10 ks špaget, které jsem si tedy před vařením nalámal na malé kousíčky.

Krmivo pro papoušky

Takto vše uvařené a připravené pořádně promíchám a naplním si do malých pytlíčků porce na 2 dny a vložím do mrazáku. Obvečer vždy jeden pytlíček vyndám, dám jej jen do lednice. Ráno vyndám z lednice, dám dávku snídaně do mističky (druhou polovinu dávky zpět do lednice na druhý den), k tomu přidám trochu nějakého ovoce nakrájeného na malé kousky. Vždy podáváme směs s pokojovou teplotou! Pak ještě posypu nakrájenými bylinkami, jindy lehce posypu zeleným ječmenem nebo sušenými pivovarskými kvasnicemi nebo na jídlo nastrouhám vápník nebo třeba sušenými extrudovanými klíčky nebo pokapu makadamiovým olejem.

To je jeden druh snídaně, mělo by to být připravené na míru pyrurám, ale asi i jiným papouškům to bude vyhovovat.

K obědu pak dostávají granule a na špíz nějaké ovoce a zeleninu nebo koláčky pro papoušky.

Pak ještě svačina (brzká večeře), to již dostávají směs zrní, případně máčené, klíčené zrno a k tomu nějaké sušené ovoce, bobule, atp. (třeba papáju, goji, arónie, rakytník, atd.).

Někdy se oběd s tou odpolední svačinou spojí v jedno. Samozřejmostí je stále čistá voda k pití.

Dobrou chuť papouškům :)

Facebooková skupina s mnoha dalšími pyrurami: pyrura

Nahoru